Donászi Franciska Csókvírus című könyve éppen ma, a szerző születésnapján jelenik meg, éppen ezért gondoltam, remek időzítés lenne éppen ma megosztani a gondolataimat legújabb kötete kapcsán. A Kalandozásaim Budapesten szerzője ezúttal a szerelmet helyezi középpontba, azokat a hosszabb-rövidebb románcokat az életünkben, amelyek lázba hoznak, életben tartanak, mégsem teljesedhetnek ki.

Furcsa tőlem ilyen szavakat hallani, hiszen én mindig azt mondogatom, hogy a kritika legyen objektív, és minden mű értelmezésekor maradjunk a meghatározott műfaji keretek között, de már akkor tudtam, hogy nem leszek erre képes, amikor az első néhány részletet elolvastam. Donászi Franciska stílusa ugyanis annyira magával ragadott, hogy egyszerűen szemet hunytam a hibák felett. És ilyen az én esetemben nagyon ritkán fordul elő. A Csókvírus ugyanis annyira életszagú, és annyira reálisan vázolja fel az emberi kapcsolatokat, hogy egy pillanatra felidézi bennünk a saját próbálkozásainkat, erőfeszítéseinket arra, hogy megtaláljuk a nagy szerelmet és a harmóniát az életünkben. A modern nő problémái elevenednek meg, akinek már korántsem könnyű párra lelnie, hiszen a lehetőségek ugyan megnőttek, az emberek mégis eltávolodtak egymástól. Mindemellett a novellák elbeszélőjének - még ha nincs is mindig kimondva - a saját egzisztenciális válságával is meg kell küzdenie, amitől talán csak még jobban párra akar találni.
Maga a kötet egyébként rendkívül könnyen fogyasztható. 23 novellát tartalmaz, és mind nagyon rövidek és lényegre törőek. Éppen ezért ideálisak arra, hogy a buszon, a vonaton, vagy éppen az ebédszünetben, vagy az egyetemi előadások között is elolvassunk egyet-egyet. Donászi Franciska úgy hiszem, megtalálta a módot arra, hogy a mondandóját a leghatásosabban közölje, ugyanis ezek a rövid történetek külön-külön és egységként is remekül rávilágítanak a szerelem keresésének sokszínűségére.
Összességében tehát a Csókvírus mindenképpen ajánlott olvasmány a romantikus történeteket kedvelők számára. Leginkább azért, mert a történetek a romantikus történetek kliséi helyett a való életből merítenek, és azért is, mert - ugyan a rohanó világban adná magát, hogy a rövidebb történeteket keressük - rettenetesen kevés novelláskötetet olvasunk. Pedig egy jó novella jobb kikapcsolódási forma lehet a buszon mint a telefon értelmetlen görgetése.
0 Megjegyzések
Szólj hozzá!
Számít a véleményed! Írd meg kommentben és beszélgessünk egy jót!